Mehmet Naci Aköz
kimdir?
Uçurtma Etkinlikleri Uçurtma Nasıl Yapılır? Uçurtma Şiirleri Video Galeri Gülen Okumuş
uçurtma kütüphanesi
Foto Galeri Müze Koleksiyonu Ziyaretçi Defteri Uçurtma Tarihçesi

Bakırköy kadın ceza infaz kurumunda annelerinin yanında kalmak zorunda olan ve asıl “Kader mahkûmu” diyebileceğimiz 03 -06 yaş arası çocukların eğitim, öğretim ve iyileştirme faaliyetleri çerçevesinde gerçekleştirilen etkinliklere bir yenisi eklendi.

Annelerinin cezaevinde olmaları dolayısıyla yaşamlarının ilk dönemlerini buralarda geçirmek zorunda kalan miniklerin hem psikolojik, hem de eğitim hayatlarına katkı vermek, sosyal ve kültürel faaliyetlerle desteklenmeleri sağlamak amacıyla boş zamanlarını değerlendirme etkinliklerine bir yenisi katılarak uçurtmalarla tanışmaları sağlandı.

Cezaevi yerleşkesi içinde yer alan Adalet Anaokulu öğrencilerinin öğretmenleri ile birlikte katıldıkları ve İstanbul Uçurtmacılar Derneği tarafından projelendirilen uçurtma kursuna katılan çocuklar hayatlarında ilk kez kendi uçurtmalarını kendileri yaptılar.

Oldukça eğlenceli geçen atölye çalışması sonrasında tüm çocukların rengârenk uçurtmaları oldu. Proje ekibinin başında olan İstanbul Uçurtmacılar Derneği Başkanı ve uçurtma eğitmeni Mehmet Naci Aköz, uçurtmasını bitiren tüm çocukları alkışlattırarak mutluluklarının katlanmasını sağladı. Atölye çalışmasını bitiren tüm çocuklara kursa katılım sertifikaları da etkinlik bitiminde dağıtıldı.

Daha sonra uçurtmalarını alan tüm çocuklar cezaevi görevlileri ve öğretmenlerinin gözetiminde cezaevinin açık bir alanında uçurtma uçurmaya gittiler.

Gökyüzünün masmavi derinliklerine saldıkları uçurtmaları havalandıran çocukların mutlulukları yüzlerinden okunuyordu. Oldukça sert rüzgârlı bir ortamda uçurulan uçurtmalar bir sağa bir sola hızlıca koşuşturup delicesine uçtular. 

Uçurtma şenliğinde eğlenen sadece çocuklar değildi.

Projenin asıl mimarı olan Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğünden Enes BERKSUN, Bakırköy kadın ceza infaz kurumu müdürü Nedim Elbistan, Adalet Anaokulu müdürü Arzu Arslan, Bakırköy Cumhuriyet Başsavcı vekili M. Hakan Uyar ve İstanbul Uçurtmacılar Derneği başkanı Mehmet Naci Aköz’de çocuklarla birlikte uçurtma uçurdular.

Güzel bir uçurtma şenliği sonrasında çocuklar şenlik alanından ayrılırken katılımcılar proje ile ilgili düşüncelerini İstanbul Uçurtmacılar Derneği defterine yazdılar.

"Ceza ve tevkif evleri genel müdürlüğü, eğitim ve daire başkanlığı olarak Bakırköy kadın kapalı ceza ve infaz kurumunda anneleriyle beraber kurumumuzda barındırılan 3-6 yaş gurubu çocuklarımız için gerçekleştirmiş olduğumuz etkinlikten dolayı genel müdürlüğümüz adına teşekkür ediyoruz.

Bu karşılıksız çalışma hem kurumumuz, hem de kamuoyu adına büyük bir kazanım olmuştur. 

Emeğiniz için teşekkür ederiz."

Enes Berksun 

Ceza ve tevkif evleri genel müdürlüğü

Eğitim daire başkanlığı personeli

 

"Bugün yine Bakırköy kadın ceza infaz kurumumuzda her zamankinden farklı bir gün bu gün. Uçurtmacılar Derneği üyelerinin katkıları ve destekleri ile kurumumuzda uçurtma şenliği adı altında çocukların annelerini ilk defa birlikte bir uçurtma yapmaları onların bir ilki başarmaları, başarının yüzlerindeki mutluluğu, mutluluğun ellerinden gökyüzüne ulaşmasını bu mutluluğun hep en üst seviyede kalmasını ve bunu sağlayan İstanbul Uçurtmacılar Derneğine kurum olarak sonsuz teşekkür eder, çalışmalarında üstün başarılar dilerim. 

İyi olan her şey sizin yanınızda olsun."

Nedim Elbistan 

Kurum Müdürü

 

"Güneşe ve gökyüzüne dair umutları olan çocuklarımızın hayallerini gerçeğe dönüştürüp onlarla harika bir gün geçirmelerine sebep olduğunuz için adalet anaokulu personeli adına sonsuz teşekkürler ediyoruz.

Hayat bir umutsa eğer, umuda dair güzel şeyler biriktirmek gerekiyorsa, bu birikimde sizlerden mutluluk, huzur ve en çok da özgürlük doldurduk hayat heybemize. 

Daha nice güzel etkinlikler yapmanız ve nice güzel birliktelikler dileği ile."

Arzu Arslan

Adalet Anaokulu müdürü

 

"Anneleri özgür olmayan çocuklara özgürlüğün tadında uçurtmaların renginde bir gün yaşattığınız için sizin nezdinizde derneğinize sonsuz teşekkürler.

Sevgilerimle"

M. Hakan Uyar

Bakırköy Cezaevi Başsavcı vekili

 

İstanbul Uçurtmacılar Derneği Başkanı ve Uçurtma Eğitmeni Mehmet Naci Aköz, konuyla ilgili olarak;

"Uçurtma kültürünün yaygınlaştırılması amacıyla kurulan İstanbul Uçurtmacılar Derneği, sosyal sorumluluk projeleri kapsamında, okullar ve sivil toplum kuruluşlarına yönelik olarak uyguladığı çalışmalardan biri olan bu projeyi gerçekleştirmek için bugün Bakırköy kapalı kadın Ceza İnfaz kurumundayız.

İnsanlarımızın çevre ve doğa bilincinin arttırılmasına yönelik olarak planlanan projelerden birini, bugün için, Bakırköy kapalı kadın Ceza İnfaz Kurumu hükümlü çocuklarına, özgürlüğün ve gökyüzünün simgelerinden biri olan uçurtmayı, tanıştırmaktan dolayı sevinçliyiz.

Ülkemize 15. Asrın sonlarına doğru gelen ve sokak oyunları kültürünün ayrılmaz bir parçası olan uçurtmanın herkes için apayrı anlamı olduğu açıktır.

Özellikle, Bakırköy kapalı kadın cezaevinde anneleriyle birlikte günlerini geçirmek zorunda olan miniklerimize, özgürlüğün en masum ve en güzel sembollerinden biri olan uçurtma etkinliğini armağan etmek bizim için de mutluluk vesilesi olmuştur." dedi.