Mehmet Naci Aköz
kimdir?
Uçurtma Etkinlikleri Uçurtma Nasıl Yapılır? Uçurtma Şiirleri Video Galeri Gülen Okumuş
uçurtma kütüphanesi
Foto Galeri Müze Koleksiyonu Ziyaretçi Defteri Uçurtma Tarihçesi

Hürriyet Gazetesi’nin düzenlediği ve jüri heyetinin yazar, müzeci, sanat tarihçisi ve gazetecilerden oluştuğu, “Kişisel ve Tematik Müzeler” konulu değerlendirme sonucunda müzemiz 6. seçildi.

Hürriyet Gazetesi’nin düzenlediği ve jüri heyetinin yazar, müzeci, sanat tarihçisi ve gazetecilerden oluştuğu,“Kişisel ve Tematik Müzeler” konulu değerlendirme sonucunda müzemiz 6. seçildi.

Hürriyet Cumartesi’nin düzenlediği “En iyi 10 Kişisel Müze” değerlendirmesinde 6. olarak yerini alan, ülkemizin ilk ve tek uçurtma müzesi olan Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi, bugün kendisini çok daha mutlu ve güçlü hissediyor.

Yazar, müzeci, sanat tarihçisi ve gazetecilerden oluşan büyük jüride kimler vardı?

Yahşi Baraz                              Galeri Baraz’ın sahibi

Prof. Tomur Atagök               Sanat Tarihçisi, Müzeci, Ressam

Prof. Gül İreboğlu                   Taç Vakfı Başkanı

Özcan Yüksek                           Atlas Dergisi Genel Yayın Yönetmeni

Tayfun Talipoğlu                     Gazeteci, T.V Programcısı

Tarık Sipahi                              Gazeteci, Yazar, Ressam

Şerif Yenen                              Türkiye Rehberler Birliği Başkanı

Turgay Artam                          Antik A.Ş. sahibi

Erdem Yücel                            Ayasofya Müzesi Eski Müdürü

Turgay Erol                              Denizler Müzayede Evi Kurucusu

 

“Yakın zamana kadar müze deyince aklımıza neredeyse yalnızca devlet müzeleri gelirdi.

Şimdi iddialı özel müzelerin yanı sıra¸ ilgi alanlarına yönelik küçük müzelerin sayısı da artıyor.

Genellikle meraklısının oluşturduğu koleksiyonlar, küçük müzelere dönüşüyor. İşte bu hafta jüri bu tür küçük, kişisel ve tematik müzelerin en iyilerini seçti.”

Yukarıdaki satırlar¸ Hürriyet Cumartesi’de gazeteci Rabia Zamur tarafından hazırlanan “En iyiler” dosyasında yer alan “En iyi 10 kişisel müze” haberinden bir kesit.

Bu cümleler, Mehmet Naci Aköz tarafından uçurtma kültürünün tanıtılması, sevdirilmesi adına 1980 yılından bu yana sürdürülen çalışmaların bir sonucu olarak doğan, ülkemizin ilk ve tek uçurtma müzesinin bugün için ulaştığı noktayı göstermektedir.

Küçük bir merakla başlayan, fakat faaliyetler ilerledikçe onlarca yeni açılımın müsebbibi bir fenomenden bahsediyoruz.

Uçurtma… Kültürün, sanatın, oyunun, eğlencenin vazgeçilmez bir parçası. Aynı zamanda çeşitli batıl inanışlar ve yöresel ibadetlerin önemli öğelerinden biri. Mahalle arasındaki koşuşturmacalardan dev dünya şampiyonalarına uzanan öyküsüyle¸ bir taraftan çocukların hayallerini süslerken¸ diğer taraftan büyüklere nostalji yaşatan,  gökyüzünün renkli ve nazlı çiçeği uçurtmadan bahsediyoruz.

1986 yılında elde edilen ilk Japon uçurtma katalogunun yanına yüzlerce ürün ekleyerek oluşturulan ülkemizin ilk ve tek uçurtma müzesinin Hürriyet Cumartesi tarafından  “En iyi 10 kişisel müze” arasında değerlendirilmesi ile ilgili olarak, İstanbul Uçurtmacılar Derneği Başkanı Mehmet Naci Aköz şu açıklamayı yaptı:.

 “Kültürel faaliyetlerin geçmişimizden geleceğe taşınmasının oldukça önemli bir görev olduğunu düşünüyorum.

Eğer geçmişimizi iyi değerlendiremezsek¸ geleceği gerektiği gibi inşa edemeyiz.

Hele hele bu çocuklarımızla ilgili ise daha da önem kazanıyor. Nasıl ki bir binanın zeminine kadar sağlam atılırsa üzerine o oranda kat yükseltebiliyorsak, çocuklarımıza verdiğimiz değeri de  o oranda önemsemeli ve onların geleceğine dair temelleri o kadar sağlam atmalıyız. 

Çocuklarımıza yatırım yaparken, onların yetişme çağı olan dönemlerde oyunlarına ve eğlencelerine de gereken önemi vermeliyiz.

İstanbul Uçurtmacılar Derneği olarak biz de bu konuda üzerimize düşeni yapmaya gayret ediyoruz.

Çeyrek asra yaklaşan çalışmalarımız sonucunda toplamda 16 ülkeye ait 750’ye yakın uçurtma ve ilgili üründen oluşan koleksiyonumuzun İstanbul Uçurtmacılar Derneği çatısı altında oluşturulan Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi’nde sergilenmesi¸ bu çalışmaları kişisel çabaların dışına taşımış ve kurumsal hale getirmiştir. Konuya bu çerçeveden baktığımızda¸ yarınlara miras bırakılacak kurumsal bir çalışma ortaya çıkmıştır.

İstanbul Uçurtmacılar Derneği, faaliyetlerini sosyal sorumluluk projesi kapsamında değerlendirdiğinden müze ziyaretlerinden ücret alınmamaktadır.

Bizim arzumuz, küçük veya büyük, ferdi veya toplu ziyaretlerin daha da artmasıdır.

Ayrıca, Hürriyet Cumartesi’nin düzenlediği ve büyük jüri tarafından yapılan değerlendirme sonucu “En iyi 10 kişisel müze” projesi içinde yer almamız, çalışmalarımızın ne kadar doğru bir yolda olduğunu göstermiştir.

Bu ve benzeri değerlendirmeler, bizlerin heves ve çabalarına ciddi katkılar sağlamaktadır.

Hem Hürriyet Cumartesi ekibine, hem de jüriye bu tür kültürel faaliyetlere verdikleri destekten dolayı şükranlarımızı sunuyorum.”

Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi mesai günleri 09.00 – 17.00 arası ücretsiz olarak ziyarete açıktır.

Toplu ziyaretler için lütfen randevu alınız.

Not: Bu haber 2008 yılında yapılmıştır.