Mehmet Naci Aköz
kimdir?
Uçurtma Etkinlikleri Uçurtma Nasıl Yapılır? Uçurtma Şiirleri Video Galeri Gülen Okumuş
uçurtma kütüphanesi
Foto Galeri Müze Koleksiyonu Ziyaretçi Defteri Uçurtma Tarihçesi

RENGÂRENK BİR MÜZE “UÇURTMA MÜZESİ”

Uçurtma Derneği Başkanı ve Müzesi’nin Kurucusu Mehmet Naci Aköz, uçurtmanın ilklerinin Türkiye’deki temsilcisi.

Çocukluğun hayallere açılan penceresi uçurtma, yüksek binaların bulutlarla aramıza mesafe koyduğu 21. yüzyılda, unutulmaya yüz tutmuş canlı oyuncaklar arasında çoktan yerini aldı. Uçurtma Derneği başkanı ve Uçurtma Müzesi’nin Kurucusu Mehmet Naci Aköz geçim derdi ile başladığı uçurtma yapma serüvenine Türkiye’deki ilklerin öncüsü olarak devam ediyor.

2015 yılında 26 binden fazla ziyaretçi…

1986 yılından itibaren toplanan argümanlar ile 2005 yılında resmi olarak kurulan Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi, aynı anda 200 kişiyi ağırlayacak kapasiteye sahip atölyeyi de bünyesinde barındırıyor. Yoğun ilgi gören müze sadece 2015 yılında 26 bin ziyaretçiyi ağırlamış. Aköz,“Beklentilerimizin üzerinde bir ilgiyle karşılaştık. Sadece 2015 yılındaki ziyaretçi sayımız 26.000’i geçti, bu bizim için oldukça iyi bir rakam, çünkü burası kişisel imkânlarla oluşturulmuş bir koleksiyonun sergilendiği bir müze. Bazen aynı yıl içinde koleksiyona bir iki ülkeden katılım oluyor. Bazen de 3 yıl hiçbir yeni ürün gelmiyor. Çünkü koleksiyonumuzu uluslararası festivallere gittiğimiz ülkelerden ve/veya o festivallere katılan diğer ülkelerden elde ettiğimiz ürünlerle geliştiriyoruz, yani dünyadan teker teker topluyoruz. Mesela 9-12 Ekim arası Sri Lanka uluslararası uçurtma festivaline katılacağız, muhtemelen bir iki yeni ülkemiz daha olacak.” diye konuştu.

Uçurtmada ilklerin temsilcisi

1984    yılında Türkiye’nin ilk uçurtma yarışmasını düzenleyen Mehmet Naci Aköz,

1997    yılında Türkiye’nin ilk uluslararası uçurtma festivalini projelendirdi ve uyguladı.

1998    yılında Türkiye’de ilk kez, okullarda uçurtma dersi verilmesi kararını aldırdı.

2000    yılında Türkiye’de ilk kez “uçurtma atölyesi” uygulamasını başlattı. 2005 yılında ilk uçurtma sitesini açtı: www.ucurtmadunyasi.com.

2005    yılında Türkiye’nin ilk ve hala tek uçurtma müzesi olan Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi’ni kurdu. 

Aköz, Avrupa uçurtma şampiyonasını ve dünya uçurtma şampiyonasını İstanbul’a getirmek, uçurtma müzesindeki koleksiyonu daha fazla geliştirmek, müzedeki koleksiyonu mobil imkânlarla (Tır ile) farklı şehirlerde gezdirerek ülkemizde yaşayan ve buralara gelemeyen çocukların da bu koleksiyonu görmesini sağlayacak imkânları oluşturmak, uçurtma atölyesini, uçurtma okulu haline getirmek, Gülen Okumuş Uçurtma kütüphanesini geliştirmek gibi yeni hayallerin peşinden koşuyor.

“Kızım benden daha başarılı olacak”

Müzenin geleceğini kızına emanet eden Naci Aköz, “Son 5 yıldır küçük kızımla birlikte çalışıyoruz, üniversiteyi bitirdikten sonra müze ekibine katıldı, şu an müzemizin müdürlüğünü yapıyor. Biraz usta çırak ilişkisiyle gidiyoruz, hem yeni kuşak, hem de çocukluğundan beri uçurtmanın içinde büyümüş birisi olduğu için inanıyorum ki, ilerde benden daha başarılı olacaktır. Ayrıca, her yıl müzemizi ziyaret eden binlerce çocuk ve genç ziyaretçilerimiz var, onların içine de uçurtma sevgisini aşılamaya çalışıyoruz, belki onların içinden aynı sevgiyi farklı biçimlerde sürdürmek isteyenler çıkabilir. Çalışmalarımızın ülkemizde lokomotif görevi gördüğünü düşünüyorum, bu konuda çalışma yapmak isteyenler için pek çok örnek çalışmalar gerçekleştiriyoruz.” şeklinde konuştu.

Uçurtma deyip geçmeyin

Baharın müjdeleyicisi, özgürlüğün sembolü, göklerin rengârenk oyuncağı, çocukların hayal dünyasını süsleyen renkli, eğlenceli, canlı oyuncak uçurtmanın inanılmaz olaylarla ilgili geçmişini okuyunca şaşıracaksınız. 2 bin parçalık uçurtma koleksiyonunu katıldığı festivallerden getirdiği yeni parçalarla her geçen gün büyüten Aköz, uçurtmanın tarihi hakkında da enformasyon toplamayı ihmal etmiyor.

Uçurtmanın tarihte kullanıldığı yerlerden birkaçı ise şöyle: “ M.Ö 200 Yılında General Huen Tusang’ın Han döneminde uçurtmayı bir savaş sırasında kullanmasına dair bilgiler bulunuyor. Han, bir kuşatma sırasında kaleye girebilmek için kazılması gereken tünelin uzunluğunu bir uçurtma yardımıyla ölçmüş. 1749 yılında İskoç bilim adamı Alexandre Wilson uçurtmaları termometreyi 3000 feet yüksekliğe çıkarıp ısı değişimlerini ölçmek için kullanmış. 1752 Yılında Alexandre Grahambell uçurtmayı şimşeğin statik elektrik ile benzerliğini ispatlamak için kullandı. Benjamin Franklin yağmurlu havada uçurtmayı kullanarak uçurtmanın ipine bağladığı metal anahtara yıldırımın düşmesiyle yıldırımın doğal bir elektrik kaynağı olduğunu ispatlamış. 1847 Yılında Kanada ile Amerika arasında bulunan Niagara Nehri üzerine kurulacak olan asma köprünün ipleri kıyıya uçurtmalar vasıtası ile taşınmış. 1887 Yılında Archibold uçurtma yardımıyla hava fotoğrafçılığını başlatan kişi oldu. Uçurtmalar arkeolojik alanların, resiflerin ve batık gemi kalıntılarının görüntülenmesi için kullanılmış.”

MERVE KALAYCI-212 HABER