Mehmet Naci Aköz
kimdir?
Uçurtma Etkinlikleri Uçurtma Nasıl Yapılır? Uçurtma Şiirleri Video Galeri Gülen Okumuş
uçurtma kütüphanesi
Foto Galeri Müze Koleksiyonu Ziyaretçi Defteri Uçurtma Tarihçesi

Hindistan Uluslar arası Uçurtma Festivali 28-30 Mart 2012 de gerçekleştirildi. Türk uçurtma takımı, Hindistan’ın Jaipur kantinde düzenlenen 5. Uluslararası Uçurtma Festivali’nde, “Savaşçı Uçurtmalar” kategorisinde 8 ülke arasında ikinci olarak büyük bir başarıya imza attı.

İstanbul Uçurtmacılar Derneği “Türk Uçurtma Takımı” (Turkey Kite Team)  Hindistan’ın Racasthan eyâletinin başkenti Jaipur’da bu yıl 5.si düzenlenen Jaipur Uluslararası Uçurtma Festivaline katılarak ülkemizi başarıyla temsil etti.

8 ülkeden toplam 12 uçurtma takımının katıldığı 5. Uluslar arası Jaipur uçurtma festivali oldukça renkli görüntülere sahne oldu. 28-30 Mart arasında gerçekleşen festivalde, birbirinden ilginç ve görkemli uçurtmalar gökyüzü ile buluştu.

Festival kapsamında düzenlenen uçurtma yarışmalarında “Savaşçı Uçurtma Hindistan”, “Savaşçı Uçurtma Uluslararası”, “Minik uçurtma”, “Güzel uçurtma” ve “Bütün uçurtmalar” olmak üzere 5 kategoride düzenlenen yarışmalara, ev sahibi Hindistan’ın yanı sıra, Türkiye, Singapur, Sri Lanka, Lübnan, Birleşik Krallık, Malezya ve Tayland’dan 12 takım katıldı.

Yarışma kapsamında ilk gün serbest gösteriler yapıldı. 8 ülkeden gelen birbirinden ilginç uçurtmalar görücüye çıktı. Gökyüzü, uçurtmaların dansıyla şenlendi. Türk Uçurtma Takımı geleneksel uçurtmalarımız olan elma ve armut ile gökyüzüne imzasını atarken show amaçlı götürdüğü dev Ahtapot, Yıldız, Denizkızı ve Timsah modeli uçurtmalarda ilgiyle izlendi.

İkinci gün yarışmaya geçildi. İlk gün uçurulan uçurtmalar, bu kez jüri üyelerinin beğenisine sunuldu. Üçüncü gün ise dereceye giren takımlara ödülleri sunuldu.

Türkiye ikinci oldu

Ülkemizi Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi Müdürü Ayşe Rayet Aracı ile İstanbul Uçurtmacılar Derneği üyesi Yunus Aracı’dan oluşan Türk Uçurtma Takımı’nın (Turkey Kite Team) temsil ettiği yarışmalarda, ülkemiz iki kategoride yarıştı. Türkiye yapılan değerlendirmelerin sonucunda 8 ülkenin kıyasıya yarıştığı ‘Savaşçı uçurtma’ kategorisinde Tayland’ın ardından ikinci olma başarısını göstererek 2.lik plaketini ülkemize kazandırdı.

Uluslar arası etkinlikte Türkiye’yi temsil eden takımın kaptanı ve Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi Müdürü Ayşe Rayet Aracı, festivalin çok renkli ve coşkulu geçtiğini belirterek, “Uçurtma yarışması çok zorluydu. Gerçekten de çok görkemli uçurtmalar yarıştı. Böyle bir etkinlikte, uçurtma konusunda söz sahibi ülkeleri geride bırakarak ikinci olmak gerçekten de büyük başarı.  Orada Türk kültürünü de tanıtmış olduk. İyi bir dereceyle döndüğümüz için mutluyuz” şeklinde konuştu.

Türk kültürünü de tanıttılar

Türk ekibi Hindistan’da sadece yarışmaya katılmadı. Düzenlediği aktivitelerle festivalin en renkli takımı olan Türkiye, etkinliğe katılanların da ilgi odağı haline geldi. Festival alanında kurulan uçurtma atölyesi ile Hintli çocuklara ve büyüklere Türk uçurtması yapmayı öğretti. Ayrıca ülkemizde yapılan uçurtma örnekleri de festivale katılanlara sergilendi.  Türk ekibi ayrıca, diğer katılımcılara Türk uçurtması armağan ederek, ülkemizdeki uçurtma kültürünü anlattı.