Mehmet Naci Aköz
kimdir?
Uçurtma etkinlikleri Uçurtma nasıl yapılır? Uçurtma şiirleri Video Galeri Gülen Okumuş
uçurtma kütüphanesi
Foto Galeri Müze koleksiyonu Ziyaretçi defteri Uçurtma Tarihçesi
STACK

 

 

Avrupa Sportif Uçurtmacılık Federasyonu

Türkiye Temsilciliği

TÜRK UÇURTMACILARI AB'ye GİRDİ

 

İstanbul Uçurtmacılar Derneğinin çalışmaları ve talebi çerçevesinde üyelik başvurusu yapılan Avrupa Sportif  Uçurtmacılık Federasyonu STACK’tan (Avrupa Sportif Uçurtmacılık Federasyonu) uzun müzakerelerden sonra Türkiye’ye onay çıktı.

 

STACK Uluslararası İcra Komitesi (SIEC)  21.05.05 tarihinde toplanarak Türkiye’nin üyelik talebini görüştü.

Oy birliği ile alınan karar sonucunda, birliğe Türkiye’nin katılmasının kabulüne, Türkiye ulusunu İstanbul Uçurtmacılar Derneği’nin temsil etmesine ve İstanbul Uçurtmacılar Derneği Başkanı Mehmet Naci Aköz'ün Türkiye Milli direktörü olmasına oybirliği ile karar verildi.

 

SIEC kimdir?

STACK tarafından kurulan ve öncelikle uluslararası icra kurulu olarak görev yapan bu birimin görevleri arasında;

STACK'a bağlı bütün ülkeler arasındaki organizasyonu yürütmeyi, uluslararası yarışmaları teşvik etmeyi, Uluslararası düzeyde hakem yetiştirmeyi ve atamayı sağlarken, aynı zamanda IRBC'de (Uluslararası uçurtma yarışması kuralları belirleme komitesi) STACK'ı iki üye ile temsil eder.

 

STACK kimdir?

STACK uçurtmacılık sporunu geliştirme, organize etme, denetleme ve teşvik görevini icra eden kurumdur. Bu görevlerin demokratik yollardan yerine getirilmesinden, bütün müsabakaların adil biçimde yönetilmesinden, müsabakaların güvenli olmasından ve her defasında aynı yüksek standartta gerçekleştirilmesini sağlamaktan sorumludur.

 

STACK’ın tanıdığı Ulusal Bünyeler

İngiltere

:

STACK UK

Fransa

:

FEDERATION FRANÇAISE DE VOL LIBRE (FFVL)

Almanya

:

FLD E.V./STACK DEUTSCHLAND

Hollanda

:

STACK NEDERLAND

İtalya

:

STACK ITALIA

Finlandiya

:

 STACK FINLAND

İsviçre

:

SVENSKA STACK

Malezya 

:

KELAB STACK MALAYSIA

Türkiye

:

İSTANBUL UÇURTMACILAR DERNEĞİ

 

Ülkemizin uluslararası uçurtma federasyonları ile tek bağlantısıdır. STACK, üst kurulu olan SIEC 2005 yılında aldığı kararla İstanbul Uçurtmacılar Derneği' ni STACK'ın Türkiye temsilcisi, Mehmet Naci Aköz' ü ise Tükiye Milli Direktörlüğüne atamıştır. (STACK, her ülkede sadece bir kurumu o ülkenin STACK temsilcisi olarak kabul eder ve bir tek milli direktör olarak atar.)

STACK  TÜZÜĞÜ

Hedef/görev beyanı

STACK uçurtmacılık sporunu geliştirme, organize etme, denetleme ve teşvik görevini icra edecektir. Bu görevlerin  demokratik yollardan yerine getirilmesinden,  bütün müsabakaların adil bir biçimde yönetilmesinden, müsabakaların güvenli olmasından ve her defasında aynı yüksek standartta gerçekleştirilmesini sağlamaktan sorumlu olacaktır..Uçurtmacıların ve milli oluşumların birbirleri ile etkileşimine olanak kılınacaktır.

 

STACK üyeliği

Bir STACK üyesi, onaylı bir milli uçurtma organizasyonu tarafından üyeliğe kabul edilir veya uluslararası bir STACK üyesi olarak tanımlanır.

 

Milli Direktörün Görev Tanımı:

Her ulus için sadece bir kurum, o ülkenin STACK temsilcisi olarak tanınır (Tanınan ülke kurumları bölümünü de okuyunuz). Bu tüzükte “ülke” tanımı münferit bir ülkeyi veya eğer yapı uygunsa ülkeler grubu manasına gelmektedir. Bu kurumlar STACK ismini kullanmak mecburiyetinde değildir.

Eğer o ülke bir heyete sahip ise, bu tüzüğün amacı doğrultusunda heyet başkanı o ülke ve SIEC arasındaki resmi teması sağlayan kişi olur. Milli direktör kendi ülkesindeki STACK üyeleri ile SIEC arasındaki ilişkiyi yönetir. Bu kişi ülkesindeki sportif uçurtmacılık faaliyetleri ile STACK üyeliğini teşvik eder. Eğer o ülkenin kurumu tüzük veya tüzük dengi bir yazılıma sahip ise bu tüzüğün STACK`ın hedef ve amaç beyanını içermesi, ona uygun olması gerekmektedir. Tüzüğün kalan kısmının ise hiçbir biçimde STACK`ın tüzüğünün kalan kısmı ile çelişmemesi gerekmektedir. Eğer mümkünse yarışmaların ve/veya liglerin kendi ülkelerinde de yapılması için çalışmalıdır.

Eğer ülkelerinde yeterli sayıda uçurtma uçurma yarışmacısı varsa, Ülke Şampiyonunun belirlenmesi için yıllık ulusal şampiyona düzenlemelidir. Şampiyonanın organizasyon detaylarına milli direktör karar verir ancak mutlaka yarışma öncesinde şampiyonayı ilan etmek, bildirmek zorundadır.