Mehmet Naci Aköz
kimdir?
Uçurtma Etkinlikleri Uçurtma Nasıl Yapılır? Uçurtma Şiirleri Video Galeri Gülen Okumuş
uçurtma kütüphanesi
Foto Galeri Müze Koleksiyonu Ziyaretçi Defteri Uçurtma Tarihçesi

Rixos Sun Gate Hotel’de Ramazan Bayramı'nda uluslararası uçurtma şenliği gerçekleştirildi. 

Antalya – Kemer’de bulunan Rixos Sun Gate Hotel, bu yıl da geleneksel uçurtma şenliğini sürdürüldü. Hem 30 Ağustos Zafer Bayramı, hem de Ramazan Bayramı şenlikleri çerçevesinde gerçekleştirilen etkinlikte çok farklı ülkelerden gelen yüzlerce konuk uçurtma atölyelerine katılarak, uzman uçurtma eğitmenleri gözetiminde kendi el emekleriyle kendi uçurtmalarını yaptılar.

Ramazan Bayramının 3.günü gerçekleştirilen uçurtma şenliğinde ise uçurtma atölyelerinde yapılan uçurtmalar gökyüzündeki yerini aldı.

İstanbul Uçurtmacılar Derneği ve Üsküdar Belediyesi Mehmet Naci Aköz Uçurtma Müzesi tarafından da desteklenen etkinlik çerçevesinde farklı kültürlere ait uçurtmalardan oluşan bir de uçurtma sergisi açıldı.

29 Ağustos – 02 Eylül tarihleri arasında Kemer’de bulunan Rixos Sun Gate Hotelde 3. kez gerçekleştirilen uçurtma etkinliğine başta çocuklar olmak üzere tüm konukların katılımı sağlandı. Atölye çalışmasına katılan konuklar, Rixos Sun Gate tarafından hazırlanan uçurtma malzemelerini kullanarak kendi uçurtmalarını hazırladılar. İstanbul Uçurtmacılar Derneği eğitmenlerinden oluşan ekip tarafından yönetilen atölye çalışmasını bitiren her katılımcı alkışlanarak kendilerine birer tane takdir belgesi verilerek ödüllendirildi.

Kemer sahillerinin rüzgârına bırakılan uçurtmalarla eğlenen misafirler etkinliğin son günü olan 02 Eylül tarihinde yapılan uçurtma şenliğinde bir taraftan uçurtmalarını uçururken diğer taraftan da etkinlikte gerçekleştirilen uçurtma yarışmasında 3. Rixos Uçurtma kupasını elde etmeye çalıştılar.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da İstanbul Uçurtmacılar Derneği profesyonel uçurtma takımının gösteri uçurtmalarıyla yapılan şovlar ilgi ile izlendi.

Rusya, Moldovya, Kazakistan, Kırgızistan, Ukrayna, İran, İngiltere, Almanya ve pek çok ülkeden gelen konuklarla tam bir uluslararası uçurtma festivaline dönüşen etkinlik katılımcılarını bu yıl Rixos’tan güzel anılarla ayrılmalarına sebep oldu.