Mehmet Naci Aköz
kimdir?
Uçurtma Etkinlikleri Uçurtma Nasıl Yapılır? Uçurtma Şiirleri Video Galeri Gülen Okumuş
uçurtma kütüphanesi
Foto Galeri Müze Koleksiyonu Ziyaretçi Defteri Uçurtma Tarihçesi

Akdeniz Üniversitesi Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Topluluğu (SOYADT) üyesi üniversite öğrencileri, ‘otizm’li çocuklara uçurtma yapmayı öğretmek için kurs alıyor. SOYADT gönüllüleri, kursta yaptıkları uçurtmaları otizmli çocuklar için 10 Nisan’da düzenlenecek olan uçurtma şenliğinde uçuracak.

 Otizm hastalığına dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak amacıyla başlatılan proje kapsamında, Akdeniz Üniversitesi’nde öğrenim gören 30 öğrenci, Oyuncak Ustası Haşim Süzme'nin sahibi olduğu atölyede uçurtma yapmayı öğreniyor. Gönüllü gençler, 1 ay sürecek kursta yaptıkları uçurtmaları Ramazan-Hatice Savaş Özel Eğitim Uygulama Merkezi’ndeki çocuklara hediye edecek. Ardından da buradaki çocuklara uçurtma yapmayı öğretecek.

Otizmli çocuklara dikkat çekmek ve toplumda farkındalık oluşturmayı amaçlayan SOYADT, yapılan tüm uçurtmalarla birlikte, 10 Nisan günü Antalya’da bir uçurtma şenliği yapmayı planlıyor. Otizmli çocukların aileleriyle birlikte katılacağı şenlikte, gerek gönüllü gençlerin gerekse de otizmli çocukların yaptığı uçurtmalar gökyüzüyle buluşacak. Etkinlikte çocuklar uçurtma uçurmanın keyfini yaşarken, düzenlenecek diğer etkinlik ve bilgilendirmelerle, otizm hastalarının yaşadıkları sorunlara dikkat çekilecek.

Topluluğa üye gençlerle birlikte uçurtma malzemesi hazırlayan SOYADT Başkanı Sultan Koyun, “Aramızda hemşirelik, edebiyat, turizm, ziraat, mühendislik, fizik fakültelerinde okuyan arkadaşlarımız var. Topluluk olarak birçok alanda çalışmalar yapıyoruz. Nisanın ‘otizm’ ayı olmasından dolayı 200 otizmli çocuk için Haşim Usta’nın sponsorluğunda uçurtma malzemesi hazırlamaya karar verdik. 1 ay boyunca 30 arkadaş dönüşümlü olarak atölyeye gelerek uçurtmaların iskeletini yapacağız. 10 Nisan’da da otizmli çocuklarla birlikte uçurtmaları tamamlayacağız” diye konuştu. 13 yıldır engelli ve maddi durumu yetersiz ailelerin çocuklarına uçurtma hediye eden Haşim Süzme ise böylesine önemli bir projede yer almaktan dolayı mutluluk duyduğunu söyledi.