Mehmet Naci Aköz
kimdir?
Uçurtma Etkinlikleri Uçurtma Nasıl Yapılır? Uçurtma Şiirleri Video Galeri Gülen Okumuş
uçurtma kütüphanesi
Foto Galeri Müze Koleksiyonu Ziyaretçi Defteri Uçurtma Tarihçesi

İstanbul Zihinsel Engelliler için Eğitim ve Dayanışma Vakfı ( İZEV ) öğrencileri hayatlarında ilk kez uçurtma atölyesine katılarak uçurtma yaptılar.

İstanbul Zihinsel Engelliler için Eğitim ve Dayanışma Vakfı ( İZEV ) 04 Kasım 2009 tarihinde öğrencileriyle birlikte¸ İstanbul Uçurtmacılar Derneğinin uçurtma atölyesine katılarak farklı ve mutlu bir gün geçirdiler.

Zihinsel özürlülerin sosyal rehabilitasyonu ve eğitimlerinin geliştirilmesi amacıyla kurulan İstanbul Zihinsel Engelliler için Eğitim ve Dayanışma Vakfı ( İZEV )  bu kez farklı bir çalışmaya imza attı. İZEV halkla ilişkiler sorumlusu Zeynep Fırat¸ Zihinsel Engelli gençlerin günlük hayatın içinden bir parça olmaları ve sosyal aktivitelere katılımları onların gelişimleri için önemli bir yer teşkil ettiğini belirterek¸ İstanbul Uçurtmacılar Derneğinin uçurtma atölyesinde¸ öğrencilerinin hem hayatın içinde yer alan¸ hem de her çocuğun hayalini süsleyen uçurtmanın yapımını uygulamalı olarak öğrenmelerini istediklerini belirterek; zihinsel engelli öğrencilerimizi¸ onlarla ilgilenecek ve rehberlik edecek olan öğretmenlerimizi hafta arası uygun zamanda uçurtma atölyesinde eğitim almalarını çok istedik¸ İstanbul Uçurtmacılar Derneğinin olumlu yaklaşımları bizleri fazlasıyla memnun etti ve öğrencilerimizi uçurtma atölyesine gönderdik. Uçurtma eğitimine katılan gerek öğrencilerimiz¸ gerekse eğitimcilerimiz programdan oldukça memnun olduklarını ve çok eğlenceli bir gün geçirdiklerini söylediler.

Başta İstanbul Uçurtmacılar Derneği Başkanı Mehmet Naci Bey!e ve diğer ilgililere teşekkür ederken bu ve benzeri desteklere her zaman açık olduğumuzu belirtmek isteriz diyerek memnuniyetini belirtti.

Uçurtma eğitmeni Mehmet Naci Aköz denetiminde verilen uçurtma atölyesine¸ İZEV’den özel eğitim öğretmeni Çiğdem Duygulu¸ 5 öğretmenle birlikte katıldı.

Oldukça renkli¸ heyecanlı ve eğlenceli geçen Uçurtma Atölyesinde¸ toplam 15 zihinsel engelli öğrenci hayatlarında ilk kez kendi el emekleriyle rengârenk birer uçurtma yapmanın mutluluğuna kavuştu.

Uçurtmasını bitiren tüm öğrenciler¸ İstanbul Uçurtmacılar Derneği tarafından hazırlanan “Teşekkür Belgelerini” alkışlar arasında aldı. Konuyla ilgili olarak uçurtma atölyesi anı defterine¸ katılımcı öğretmenler adına  duygu ve düşüncelerini öğretmen Çiğdem Duygulu yazdı;

"Mehmet Bey¸ her şey için çok ama çok teşekkürler.

Bizim çocuklar için çok değişik ve güzel bir etkinlik oldu. Onların bir şeyler yapabildiğini görmek çok güzel.

Size ve bize destek verebilecek ve bu güzel çalışmaları devam ettirebilecek kişilere umarım ulaşırız.

İZEV Zihinsel Engelliler Vakfı Özel Eğitim Öğretmeni"

Uçurtma Atölyesi çalışması ile ilgili açıklama yapan İstanbul Uçurtmacılar Derneği Başkanı Mehmet Naci Aköz ise;

"Uçurtma kültürünün tanıtılması¸ geliştirilmesi ve sevdirilmesi amacıyla kurulan derneğimizin projelerinden olan Uçurtma eğitim çalışmalarının birini de¸ bugün İZEV bünyesindeki zihinsel özürlü kardeşlerimize vermekten dolayı mutluyuz.

İstanbul Uçurtmacılar Derneği olarak¸ okullara ve sivil toplum kuruluşlarına yönelik ve ücretsiz olarak uyguladığımız projeler arasında yer alan Uçurtma Atölyesi çalışmasına bugün atölyemizdeki eğitmenle destek verdik.

İlerleyen günlerde de Uçurtma Müzemizde de ağırlayacağımız öğrencilerimizi¸ uçurtma gibi oldukça önemsediğimiz bir kültürle tanıştırmak¸ onların hayatlarına küçükte olsa bir renk katmak bizim için önemliydi. " dedi.