Mehmet Naci Aköz
kimdir?
Uçurtma Etkinlikleri Uçurtma Nasıl Yapılır? Uçurtma Şiirleri Video Galeri Gülen Okumuş
uçurtma kütüphanesi
Foto Galeri Müze Koleksiyonu Ziyaretçi Defteri Uçurtma Tarihçesi

Blind Corps - Amerika Derneği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Beyazay Derneği ve İstanbul Uçurtmacılar Derneği'ni UÇURTMA DERSLERİ'nde buluşturdu. Proje, Körler Rehabilitasyon Eğiticileri ve körler okulu öğretmenlerini eğitmek üzere planlandı.

Türkiye Beyazay Derneği, Blind Corps – Amerika Derneği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesinin ortaklaşa yürüttüğü, Türkiye Körler Projesi içinde yer alan çalışmalardan biri olan ‘’Körlüğün Geleceği’’ projesinin ikincisi 04 – 17 Ekim 2008 tarihleri arasında gerçekleştirildi.

Proje kapsamında, görme engellilerin günlük hayatta karşılaştıkları sorunların çözüm yollarının öğretildiği çalışma kapsamında, bu yıl eklenen yeni uygulamalar arasına uçurtma yapımı da alındı.

İstanbul Uçurtmacılar Derneği’nin sosyal sorumluluk projelerini yürüten birimlerinden biri olan Uçurtma Gönüllüleri Kulübünün eğitmenleri tarafından ücretsiz olarak verilen eğitim çalışmaları Florya Özürlüler kamp merkezinde gerçekleştirildi.

Körler Rehabilitasyon Eğiticileri ve körler okulu öğretmenlerini eğitmek üzere, Amerika’ dan dokuz rehabilitasyon uzmanı ile İstanbul’a gelen Blind Corps – Amerika Derneği, Türkiye Beyazay Derneği ve İstanbul Uçurtmacılar Derneğinin katkılarıyla oluşturulan Uçurtma Atölyesi, Türkiye’nin çeşitli şehirlerinden İstanbul’a gelen görme engellilerin hayatlarında hiç görmedikleri, bazılarının sadece adını duydukları uçurtmayı uygulamalı olarak yapımını öğrenirken heyecanları yüzlerinden okunuyordu.

Amerika’dan gelerek eğitimlere katılan Blind Corps – Amerika Derneği yöneticisi Fatma Mualla Floyd;

‘’Amerika’da kurulmuş olan derneğimizin tamamen sosyal sorumluluk projesi kapsamında gerçekleştirdiği bu çalışma için 4-17 Ekim 2008 tarihleri arasında eşim ve 9 arkadaşımla İstanbul’ a geldik. Ben ve eşim Michael, uçurtma yapmayı öğrendiğimiz için çok mutluyuz, uçurtma eğitmenlerimize gösterdikleri ilgi ve alakadan dolayı çok teşekkür ediyoruz’’  dedi.

Blind Corps – Amerika Derneği Türkiye gönüllülerinden ve Uçurtma Atölyesinin malzeme sponsoru olan Şule Akıncıbay;

Bu projeye destek veren tüm kurumlarımıza teşekkür ediyorum, görme engellilerin hayatlarının kolaylaştırılmasında oldukça önemli bir proje olan ‘’Körlüğün Geleceği’’ projesi onlara daha kolay ve mutlu bir yaşam sağlayacağına inanıyorum, dileğimiz bu ve benzeri kurumlarımızın sayılarının artmasıdır."  dedi.

Uçurtma Atölyesi eğitim ekibi başkanı olan uçurtma eğitmeni ve İstanbul Uçurtmacılar Derneği Başkanı Mehmet Naci Aköz projeyle ilgili olarak;

‘’Derneğimizin projelerinden biri olan ve okullar ile sivil toplum kuruluşlarına ücretsiz olarak uyguladığımız Uçurtma Atölyesi çalışmasını bu proje içinde değerlendirmek bizleri ziyadesiyle mutlu etmiştir.

Görme özürlü eğitmenlerinin de uçurtma yapımı eğitimi alarak diğer görme özürlülere bu eğitimi yaygınlaştırmalarına katkıda bunmak, çalışmalarımıza olan heyecanımızı arttırmıştır.

Dileğimiz bu çalışmalarımızın görme engellilerin hayatlarına renk katmasıdır.

Projede yer alan Türkiye Beyazay Derneğine, Blind – Corps Amerika Derneğine ve Atölye’ye katılan tüm görme engelli eğitmenlere teşekkür etmek isterim. Görme engelli olmalarına rağmen hayata tutunmak için gösterdikleri gayretlerini, uçurtma yaparken yüzlerindeki ışıltılarla ifade eden kardeşlerimize hayatlarının bundan sonraki dönemlerinde de bulutlar gibi bembeyaz gelecek diliyorum.

Bu arada, tüm okullar ve sivil toplum kuruluşlarına açık olan bu çalışmalarımız için derneğimizin telefonlarının sürekli açık olduğunu da belirtmek isteriz.’’

Uçurtma Atölyesi sonrası tüm kursiyerlere İstanbul Uçurtmacılar Derneği tarafından Teşekkür Belgeleri dağıtıldı.

Dersten sonra, kursiyerlerin atölye defterine yazdıkları satırlar aynı zamanda mutluluklarını da ifade ediyordu.

"İçimdeki çocukluğu açığa çıkardığınız ve o mutluluğu yaşattığınız için çok teşekkür ederim. Umarım bu çalışmalarımız tüm Türkiye’deki çocuklarımıza ve içindeki çocukluğu açığa çıkarmak isteyen tüm insanlara ulaşır.

Başarılarınızın devamını dilerim."

Gülhan Ergül – Görsem Rehabilitasyon Merkezi Md. Yr.

Eskişehir

"Uçurtmamı uçuracağım için özgürlük duygusu hissediyorum. Uçurtmayı bulan ve bana öğreten hocalarıma teşekkür ediyorum."

Gamze İrtem

"Yapılan bu programın çok çok güzel olduğunu beyan ediyorum. Çocukluğumuzda yaşamış olduğum uçurtmaları uçurtma sevgisini bugün yaşadık. Çok mutluyum."

Mehmet Aysel

"Uçsuz bucaksız göğü delip geçen, kimine göre özgürlüğün simgesi olan uçurtmalarımızı “kimseler vurmasın”… Bizlere yaşattığınız bu güzel gün için sizlere teşekkür ederim."

Elif Çimen

"It was a pleasure working on this activity. Many Blind people would think they could not ever make or fly a kite. But as they started they were unsure – but as they become more confident as they continued to make their kites.

It is new apportunity the blelief in blind people that is so liberating."

Nancy

"I had such an enjoyable time, I really found myself getting great pleasure from making the kite, It let me focus on something outside myself and I am very greatful for having the opportunity tolearn this new art."

Michael Floyd

"YAAAAY!!!  Finally I madem y own kite. I had the best time. Çok teşekkür ederim."

Buna Dahad

"Öncelikle sizleri aramızda görmekten çok mutluluk duyuyorum. Yolunuz ve yüreğiniz her zaman açık olsun. Görmeyen gözlere ışık olduğunuz için teşekkürle."

Gülşen Sefer