Mehmet Naci Aköz
kimdir?
Uçurtma Etkinlikleri Uçurtma Nasıl Yapılır? Uçurtma Şiirleri Video Galeri Gülen Okumuş
uçurtma kütüphanesi
Foto Galeri Müze Koleksiyonu Ziyaretçi Defteri Uçurtma Tarihçesi
AKA

Amerika Uçurtma Derneği (AKA) – American Kitefliers Association

 

1964 Yılında American Kitefliers Association adı ile kurulmuş olan Amerika Uçurtma Derneği, dünyanın en yaygın kurumsal ağına sahip uçurtma kuruluşudur.

 

Her ne kadar Amerika’da dernek olarak tanımlansa da, bizim ülkemizdeki federasyon yapılanması şeklinde olan bir kurumdur.

 

Dünya üzerinde kişisel ve kurumsal yapılardan oluşan 1766 üyelik dev bir yapıya sahip olan AKA’nın 60 dernek/kulüp üyesinden birisi de Türkiye’den İstanbul Uçurtmacılar Derneği’dir.

Ülkemizden sadece İstanbul Uçurtmacılar Derneği’nin kurumsal üyeliği olan AKA’nın 5 üyesi Türk’tür.

 

Mehmet Naci Aköz tarafından 1980 yılından itibaren ülkemizde sürdürülen ve uçurtma kültürünün hem ülkemizde, hem de dünyada daha çok tanınmasını sağlamak, yeni kuşaklara bu güzel oyuncağı öğretmek üzere yapılan çalışmalar içinde 1996 yılında kurulan İstanbul Uçurtmacılar Derneği’nin genişletilmesine ciddi katkılar sağlamaktadır.

 

Artık herkes tarafından kabul edilen, dünyanın küçük bir köy olduğu kavramı burada da kendisini göstermekte ve ülkemiz uçurtmacılığı ile dünya uçurtmacılığının iç içe geçmesini sağlamaktadır.

 

Çalışmalarını her geçen gün geliştiren İstanbul Uçurtmacılar Derneği de 12 05 2016 Yılında AKA’ya üye olarak çalışmalarına hız katmıştır.

Gerek AKA, gerekse diğer uluslar arası yapılanmalarla dirsek temasını giderek yoğunlaştıran İstanbul Uçurtmacılar Derneği ve İstanbul Uçurtma Müzesi bu sayede koleksiyonunu da zenginleştirmektedir.